050-7330104 liga.hapoel@gmail.com

וולקני – משרד החקלאות

וולקני – משרד החקלאות
 נא להכיר – קבוצה של חוקרים, גנטיקאים ומשביחי זנים שמבלים את רוב זמנם במעבדות מחקר. עוד משותף לכולם – הם אוהבים לרוץ. קבלו את אחת הקבוצות "החכמות" בישראל.

קבוצת וולקני – משרד החקלאות היא למעשה קבוצת ריצה שאליה שייכים רצים משני גופים שעובדים יחדיו. האחד הוא מכון וולקני והשני משרד החקלאות. אם נתבונן מקרוב על כל אחד ואחת מחברי הקבוצה נגלה שהם בעצם הרצים הכי חכמים שיש בארץ. בואו ניגש להצגה (חלקית) של הגיבורים:

דר' רן חובב – גנטיקאי חוקר ומטפח בוטנים, דר' משה פליישמן – פיזיולוג של עצי פרי ומשביח תאנים ואגסים, דר' יעל לאור – כימיה ומיקרוביולוגיה סביבתית, דר' דני קורצמן – הידרולוג של מי תהום ותווך לא רווי, דר' אדי סיטרין – מיקרוביולוג של קרקע ומים, דר' איציק מזרחי – מיקרוביולוג של חיות משק.

רן חובב, בעל שיא אישי במרתון של 3:16 שע' מתפקד כרכז הקבוצה, המשתתפת בליגה למקומות עבודה. בשיחה עם רן נוכחנו לדעת שהקבוצה יחסית חדשה וזו השנה הראשונה שהיא משתתפת בליגה למקומות עבודה. מכון וולקני הינה יחידת סמך בתוך משרד החקלאות שעוסקת במחקר ופיתוח חקלאי ולכן הקבוצה שהוקמה כוללת את שני הגופים במשותף. על העבודה הכללית סיפר רן: "כולם עוסקים במחקר חקלאי, כל אחד בתחום אחר. רובנו עסוקים בשיפור זנים, השבחה וטיפוח של זנים חדשים בחקלאות בישראל".

על מנת שקבוצה במקום העבודה תצליח, ברוב המקרים האהבה לריצה צריכה להתחיל מלמעלה על מנת לאפשר לדברים לקרות. רן מספר שלולא ראש המכון,הקמת הקבוצה לא היתה מתאפשרת. "ראש המכון, פרופ' יורם קפולניק, הינו רץ בעצמו ומשתתף במרוצים והוא זה שדחף להקמת הקבוצה".

עוד חברה בקבוצה, ובין הנשים הבודדות בה, היא נעמה רוזנברג, דוברת מכון וולקני. עבור נעמה, המסגרת הקבוצתית היתה פתרון מצויין עבורה לתקופה של אחרי הלידה, כך היא מספרת: "הצטרפתי בחודש יוני האחרון כאשר הייתי אחרי לידת הילד השלישי שלי. זה היה עבורי להחליט אם אני נשארת על הכורסא או מזיזה את עצמי והמסגרת של הליגה היא מסגרת שמאלצת אותי לשמור על כושר כאשר משתתפים בתחרויות". בלי קשר לקבוצה מספרת נעמה שהריצה בכלל היא דרך מצויינת לאימהות לשמור על כושר: "אימהות יכולות לצאת לרוץ לפני שהילדים קמים, או בערב שהם ישנים. אני מקווה שזה יעודד נשים נוספות לצאת ולהתאמן".

עוד סיפרו חברי הקבוצה שהאווירה במקום העבודה היא כזו שמשדרת ריצה לכל העובדים. "שרת החקלאות, גב' אורית נוקד מבצעת הליכות ארוכות, וגם ראש המכון", מספרת נעמה. המשרד והמכון שממוקמים בקריה החקלאית בראשון לציון מוקפים בשדות שמאפשרים זמינות לריצה. הקבוצה עצמה מונה 17 רצים והם בינהם נפגשים לאימונים משותפים כאשר מתאפשר, וכמסורת, אחרי כל מרוץ נפגשים לאכול יחד.

בין הרצים הבולטים בקבוצה ניתן לציין את מיכאל בהר שבמסגרת לימודי תואר שני בשיתוף של משרד החלקאות, שוקד על מחקר במכון. מיכאל היה ספורטאי מצטיין כבר בנעוריו כאשר השתתף בטריאתלון בגיל 15 ובגיל 17 היה אלוף ישראל ברכיבת כביש לגילו. לפני מספר שנים עבר תאונת דרכים קשה שאילצה אותו לעבור תהליך ארוך לשיקום על מנת לחזור לפעילות. הוא עבר עליות ומורדות כאשר ניסה לחזור לכושר ובין היתר הצליח להשיל 15 ק"ג ממשקלו שצבר במהלך שלוש השנים של הלימודים והשיקום. ב-2011 כבר התחרה באליפות ישראל בטריאתלון וסיים במקום הראשון בקבוצת גילו. "מאז הטריאתלון אני מנסה להתאמן באופן סדיר מספר פעמים בשבוע לצד העבודה במשרד החלקאות והניסיון לסיים את המחקר", הוא מספר. "באחד מהניסיות הכושלים לחזור לכושר לאחר התאונה הכרתי את קבוצת הריצה של מכון וולקני – משרד החקלאות והתחלתי לרוץ איתם מידי פעם. הרצים במכון הם כולם חוקרים ואם צריך לתאר את כולם בשתי מילים אבחר "טובי לב". הם פשוט אנשים טובים, גאונים קטנים, שמוצאים את הריצה כתחביב לצד עבודת המחקר. יוצאים לרוץ באמצע, התחלה או סוף יום העבודה בשדות המחקר של המכון". עוד הוסיף: "לצערי כיום אני לא מצליח לרוץ איתם אך כן מגיע לתחרויות כחלק מהקבוצה. הם תומכים בי ומעריכים מעבר למידה את הישגי, כמו כן הם מעודדים אותי ודוחפים אותי לסיים את המחקר למרות הידיעה כי אפסיק להיות חלק מהקבוצה". ב-20 באפריל מתכנן מיכאל בהר להתחרות באליפות אירופה בטריאתלון לקבוצות גיל שתתקיים באילת.

את הראיון מסכמת נעמה בתיאוריה משלה על הקשר שבין מחקר לריצות ארוכות: "המחקר כמו הריצה הוא תחום סוליסטי מאד. במחקר צריך להיות הרבה שעות לבד, בשביל שמחקר יצליח צריך עקביות, השגיות והשקעה רבה. אלו תכונות שמשקפות גם רצים. כשחוקר מפרסם מחקר או מאמר מוצלח תמיד יש טעם של עוד, בדיוק כמו אחרי מרוץ או שבירת שיא אישי".

volcani-2014

קבוצת ולקני במרוץ פתיחת עונת 2014/15 בהרצליה

 

כישורים

,

פורסם ב

נובמבר 22, 2017