הקבוצות

teams-15-16-1 teams-15-16-2

מאז הקמתה לפני כ-5 שנים, הליגה גדלה מידי שנה במספר הקבוצות ובמספר החברים. הנתונים מדברים בעד עצמם…

וקצת בהרחבה על חלק מהקבוצות…

קבוצת סלקום

מספר הרצים בקבוצה: 20.

האימונים: בשנה האחרונה החליטו בחברה להשקיע יותר בעידוד פעילות גופנית בקרב העובדים, קבוצת הריצה רשמה את ההיענות הגדולה ביותר, וחבריה מתאמנים כמעט כל יום בפארק הרצליה עם המאמן :מוטי מזרחי.

"הידיעה שהחברה מעודדת פעילות גופנית תורמת לא רק לפרודוקטיביות, אלא גם לגאוות יחידה. אנחנו פותחים את הבקרים באימון ריצה בהרצליה ומגיעים לעבודה טעונים באנרגיות ובהיי טוטאלי. החברה מממנת לעובדים אימונים קבוצתיים שנערכים אחת לשבוע, ובמסגרתם גם בונים לכל אחד תוכנית אימונים אישית וליווי תזונתי.

cellcom-1

קבוצת סלקום במרוץ חולון 2015

cellcom-2

קבוצת סלקום באימון

cellcom-3

קבוצת סלקום במרוץ פתיחת עונת 14-15

קבוצת בזק

קבוצת הריצה של בזק לליגה למקומות עבודה הוקמה ביולי 2013 ועונת המרוצים 2013-2014 הנה העונה הראשונה בה הקבוצה לוקחת חלק בה .

הקבוצה מונה כ – 20 רצים מכלל חטיבות החברה ומתחומי עיסוק שונים ומגוונים. 30% מחברי הקבוצה הינן נשים .

הקבוצה מורכבת מרצים פעילים שנים רבות בתחרויות הריצה השונות בארץ ובעולם וכן מרצים מתחילים שזו היא להם ההתנסות הראשונית בעולם הריצה ובתחרויות .

קבוצת הריצה כמו גם קבוצות ספורט נוספות בחברה הוקמו במסגרת מדיניות החברה לפתח את תרבות הספורט בארגון ואורח חיים בריא ואיכותי .
2 רצים בקבוצה השתתפו כבר בעבר בתחרות מרתון והשנה יצטרפו אליהם 3 רצים נוספים .

קבוצת רשות ניירות ערך

קבוצת הריצה של רשות ניירות ערך הוקמה בשנת 2012 ומנתה 10 רצים. בעונת 2013/14 מספר הרצים גדל ל-15.
רץ הקבוצה איציק שורקי הוא רץ מרתון וגם עמד על הפודיום לא פעם במירוצי הליגה וכעשרה מחברי הקבוצה ירוצו השנה חצאי מרתונים.
מרבית חברי הקבוצה הם עורכי דין, אז תיזהרו לא לדחוף אותם על קו הזינוק 🙂

קבוצת טבע

קבוצת הריצה של טבע לליגה למקומות עבודה הושקה בספטמבר 2013 ועונת המרוצים 2013-2014 תהיה העונה הראשונה אשר בה לוקחת הקבוצה חלק. הקבוצה מונה כ-20 רצים המגיעים מאתרי החברה השונים ומתחומי עיסוק מגוונים מאוד.

נבחרת טבע לליגה למקומות עבודה צמחה מתוך תוכנית Get in Shape אשר הושקה לפני כשנה בהובלת משאבי אנוש ישראל ואשר סוחפת אחריה עובדי טבע רבים ברחבי הארץ הלוקחים חלק בפעילויות השונות.

במסגרת תוכנית ייחודית זו יכולים עובדי טבע לעסוק בפעילות גופנית מגוונת לצד חברים לעבודה תחת פיקוח מקצועי ומיומן של מאמנים מוסמכים ובפריסה ארצית.

התוכנית שמה לה למטרה לאפשר לעובדים להשיג איזון טוב יותר בין עבודה ופנאי תוך שימת דגש על נפש בריאה בגוף בריא. התוכנית מותאמת לכל הרמות והגילאים, בהתאמה למטרות וליכולות של כל משתתף – מהליכה קלה בפארק ועד לריצה למרחקים ארוכים.

בעזרתם האדיבה של מנהלי מש"א באתרים השונים אשר עושים מלאכת קודש ומסייעים רבות בהפצת הבשורה של אורח חיים בריא ופעילות גופנית הוקמו קבוצות רבות ומגוונות באתרים השונים. כל קבוצה והעובדים שלה, כל קבוצה והאפיון שלה, אך לכולם מטרה אחת – לקחת חלק במסע מופלא זה של רגש, התמדה ואחווה. חברי נבחרת הריצה של טבע לליגה למקומות עבודה מהווים שגרירים של התוכנית באתרים השונים. הם אשר משתפים את חבריהם לעבודה בחוויות מהאימונים והתחרויות בארוחות הצהריים, בשיחות מסדרון והם אשר מדרבנים עוד ועוד עובדי טבע להצטרף לתוכנית Get in Shape.

קבוצת טבע ממרוץ פתיחת עונת 2013-2014

 קבוצת אל על

קבוצת רצי אל על מונה 20 רצים אשר מייצגים את כלל המגזרים והמקצועות בחברה.

קבוצת הרצים של אל על הוקמה לפני כ- 30 והיא וחבריה פעילים לאורך השנים בתחרויות הריצה השונות בארץ וכלל זה גם במסגרות תחרותיות בין חברות תעופה בין לאומיות בחוץ לארץ.

רצי אל על הצטרפו אל הליגה בשנת 2011, וזאת במסגרת מדיניות חברת אל על לפתח ולתמוך בתרבות ספורט בארגון למען לאורח חיים בריא לעובדיה ולקהילה.

רצי אל על וחברת אל על שמים לפניהם בראש ובראשונה את החשיבות להגינות ואמינות הן בשירות והן בספורט כחלק מרכזי המעצב את אותה ואת נציגיה באשר הם, ומאחלת לכל הקבוצות בליגה למקומות עבודה הצלחה, והמשך טיפוח הספורט ואורח חיים בריא ואיכותי.

 

קבוצת HP

HP Software הינה חטיבת התוכנה של חברת HP העולמית. רוב עבודת המחקר והפיתוח נעשית ביהוד, באתר המונה כ- 1200 עובדים.

קבוצת הריצה של HP Software הוקמה על ידי רכז הקבוצה גיא שגב בעונת 2011-2012, ומנתה 7 רצים.

בעונה הראשונה, הרץ המשתפר של הליגה למקומות עבודה, היה אלון בקר, רץ הקבוצה, שהחל את העונה עם זמן של כשעה ב- 10 ק"מ, ובסוף העונה שיפר ביותר מרבע שעה את הזמן של מקצה זה, ובנוסף רץ מרתון בת"א.

בעונת 2012-2013 גדלה הקבוצה כמעט פי 2, והיא מונה כיום 13 רצות ורצים.
בעונה הנוכחית שני רצים מהקבוצה ישתתפו במרתון טבריה.

 קבוצת SAP

קבוצת SAP הוקמה בשנת 2011 ובעונה הנוכחית תהיה מורכבת מ-28 משתתפים, 4 מתוכם נשים. העובדים מגיעים מהסניף הצפוני (בכרמיאל) והסניף המרכזי (ברעננה).

ייצוג שלנו ניתן למצוא ברוב המרוצים וגם על הפודיום היינו כמה וכמה פעמים.

הקבוצה ממותגת כ"מתאימה לכל הרמות" ומטרתה להרחיב את פעילות הספורט והמודעות לחשיבותו בקרב העובדים.

 RUN LIKE NEVER BEFORE 

 

קבוצת בית חולים הדסה

במסגרת הליגה למקומות עבודה הוקמה קבוצת ריצה חדשה למרחקים ארוכים המורכבת מוועדי העובדים בבית החולים הדסה:התאגדות עובדי הדסה (ועד מנהל ומשק) בשיתוף עם ועד אחיות וועד הרופאים .

הקבוצה מונה 10 רצים, רובם התחרו בתחרויות ארציות ומתוכם 3 רצי מרתון (השנה מקווים להתחרות במרתון טבריה עם 4 רצים).

ב- 7 השנים האחרונות הקבוצה ייצגה את בית החולים בצורה מאורגנת בתחרות אחת: חצי מרתון ירושלים. כעת משהוקמה הליגה בטוחים בקבוצה כי הדבר יגרום להתפתחות ענף ספורט זה בבית החולים.


 קבוצת הבינלאומי

קבוצת 'הבנק הבנלאומי הראשון', בניהולו של רונן יפה, מונה כ-7 רצים אשר משתתפים במרוצי הליגה בפרט וברוב מרוצי השנה בכלל.

לקבוצה הישגים יפים בתחום הקבוצתי והאישי ותוכלו למצוא כמעט בכל מרוץ את אחד מאנשי הקבוצה על הפודיום עם גביע ביד.


 קבוצת משרד הביטחון

כבר ידוע לכל, שעובד שעוסק בפעילות גופנית כמו ריצה, מפיק תועלת בהיבטים אחרים", אומר מיכאל גרינשטיין, מי שיסד את קבוצת משרד הביטחון שהיום גם פעילה במסגרת הליגה למקומות עבודה. קראו עוד בראיון המלא עם מיכאל גרינשטיין.

מתי קמה קבוצת הריצה של המשרד?

הקבוצה קמה לפני כשנתיים וחצי. היוזמה להקים את הקבוצה עלתה מיד לאחר מרוץ לילה לבן בת"א, שם פגשתי תוך כדי ההתארגנות מספר חברים מהעבודה וכך החל להתגבש אצלי בראש הרעיון להקים קבוצה. פניתי בעניין זה לוועד העובדים שלנו, שמאוד עודד ופירגן וממשיך גם היום לסייע לנו, וכך התחלנו להשתתף במרוצים, אותם בתחילה אני בחרתי, ועם תחילת הליגה למקומות עבודה התחלנו להשתתף במרוצים שבמסגרתה. כמו כן פירסמנו את הקבוצה ועם הזמן הצטרפו עוד ועוד חברים.

כמה חברים מונה הקבוצה?

כרגע אנחנו מונים כ-20 רצים מכל הגילאים, המינים והרמות. חשוב לנו שהחברים ישתפרו עם הזמן אך זה לא העניין המרכזי. ישנם רצים טובים יותר וטובים פחות, והעיקר מבחינתינו הוא שעוד רצים יצטרפו ויעסקו בפעילות הזו.

איך ואיפה אתם מתאמנים?

אנו מתאמנים בהדרכת המאמנת זהבה שמואלי מזה כבר שנה שלמה. כל רץ מקבל תוכנית אימונים אישית מזהבה על פי מטרותיו, ופעם בחודש אנו נפגשים לאימון קבוצתי איתה באצטדיון הדר יוסף או בחוף הצוק. מבחינת מרוצים, כיום הקבוצה נפגשת ומשתתפת בעיקר במרוצים שנקבעים במסגרת הליגה למקומות עבודה.

מהי לדעתך החשיבות של הקבוצה?

ראיתי הרבה אנשים שהגיעו לקבוצה ברמה די נמוכה, בעיקר מבחינת נפחי הריצות, כלומר רצו בסביבות 5 ק"מ בכל אימון. לאחר הצטרפותם לקבוצה, רבים כבר הצליחו לרוץ חצאי מרתונים ואפילו מרתונים מלאים. כבר ידוע לכל, שעובד שעוסק בפעילות גופנית כמו ריצה, מפיק תועלת בהיבטים אחרים כמו יכולת הריכוז, הבטחון העצמי, וכו'.

איזה מרוץ היה חוויתי במיוחד בשבילכם?

השתתפנו במירוצים רבים, אבל החוויתי ביותר היה ללא ספק מרוץ הר לעמק. השתתפנו בקבוצה של שמינייה ואנחנו מתכננים לשלוח אף שתי קבוצות בשנה הבאה.

מה תוכניותכם לשנה הקרובה?

מבחינת מרוצים נמשיך להשתתף בכמה שיותר מהמרוצים שבמסגרת הליגה למקומות עבודה. אנחנו מעוניינים שחברי הקבוצה ימשיכו וישתפרו כך שנוכל להמשיך במגמה של שיתוף יותר רצים במרוצים הארוכים כמו מרתון טבריה ומרתון ת"א. מעל הכל אנחנו מקוים שעוד חבר'ה מהמשרד יצטרפו לקבוצה.

קבוצת שרות בתי הסוהר  

קבוצת רצי שב"ס הוקמה בתחילת שנת 2009.
כבר במרוץ הראשון בבאר שבע השתתפו 60 רצים .
הקבוצה קיבלה גיבוי מלא מהנהלת הארגון ובעיקר מנציב השב"ס רב גונדר בני קניאק, ובנוסף, הקבוצה מקבלת מימון מלא מארגון קרנות הסוהרים.
בשנת 2010 השתתפנו במרוץ הר לעמק עם שמינייה אחת ובשנת 2011 אנו אמורים לשתף 3 שמיניות.
בתקופה זו רצו 140 רצים  לפחות במרוץ אחד. מהם 30 רצו חצי מרתון ו – 11 רצו מרתון.
לקבוצה 2 מטרות:
א. גיבוש קבוצה של רצים מתמידים שירוצו כולם לפחות חצי מרתון תוך כוונה שיותר ויותר רצים ירוצו מרתון שלם.
ב. משיכת רצים נוספים ובעיקר נשים לרוץ במירוצים של 5 ו- 10 ק"מ.

רפאל

מבין הקבוצות המתחרות במסגרת הליגה למקומות עבודה בולטת מאד קבוצת "רפאל". "רפאל" הינה המעבדה הלאומית לפיתוח אמצעי לחימה וכל הפיתוחים הקשורים לתעשייה הבטחונית. לא שמעתם על רפאל? תחשבו שוב – מי מאיתנו לא מכיר את מערכות "מעיל הרוח" ו"כיפת ברזל". מכך ניתן להסיק שהרוב הגדול במפעל הינם מהנדסים.

הרצים הותיקים משה פז ומוטי הררי הקימו את הקבוצה בשנת 1988. מאז הקמת הקבוצה עובדי "רפאל" נענו לאתגר והקבוצה הלכה וגדלה, עד כדי כך שהוחלט להפוך אותה לנבחרת המצריכה קריטריונים כדי לקחת בה חלק. מאחורי הקמת הנבחרת עומדים גם שיקולים כלכליים, שכן הנבחרת נתמכת על ידי תקציבים מהחברה ובשל כך יש גם הגבלה של כמות האנשים.

מצב זה יצר מצב חיובי בחברה שגרם לעובדי החברה לנסות ולשפר את הישגיהם. הקריטריונים של הקבוצה עבור גברים מעל גיל 40 הם תוצאה של 43 דק' ומטה ל-10 ק"מ, ועד 3:30 בריצת מרתון. עבור הנשים הקריטריונים פחות נוקשים, כיוון שיש מחסור רציני בנשים. על מנת לקחת חלק בנבחרת אישה צריכה רק לסיים מירוץ של 10 ק"מ.

כיום מי שמרכז את הנבחרת הוא אבי אדטו, בן 33, רץ בעצמו בעשרות מירוצים במהלך השנה ובעל שיא אישי ב-10 ק"מ של 38:30 דק'. על הקריטריונים הוא אומר כי "הרצים יודעים שאם לא יעמדו בדרישות אז יש מי שיחליף אותם". בתור נבחרת יצוגית של מקום העבודה, רפאל מחזיקה במספר רצים מצויינים, חלקם אף עולים על הפודיום לעיתים קרובות. בין הרצים הבולטים אפשר לציין את ניתאי שטיין, המוכר לא רק במסגרת הליגה, אלא גם בין הרצים הבכירים בארץ. "המפעל תומך בניתאי עד כמה שאפשר, מאד מתחשבים בו מבחינת שעות אימונים וכל מה שהוא צריך", מספר אבי.

עוד רצים בולטים בקבוצה הם גבי לוטבק בן ה-65 שבולט בקטגוריית גילו במירוצים רבים. וכן גלעד הרניק, שמחזיק בשיא הקבוצה בריצת מרתון העומד על 2:57 שע' ממרתון ברלין 2010. סך הכל מונה הנבחרת 50 רצים.

כיוןן שהרצים בנבחרת עובדים כולם במשרה מלאה, כל אחד מתאמן על פי השעות הנוחות לו ומתקיים אימון קבוצתי אחד בשבוע בהדרכתו של המאמן יזהר סלוצקי. מבחינה מנהלתית הקבוצה מתנהלת כמערכת משומנת: "ישנה חלוקת תפקידים פנימית, כל אחד עושה מה שהוא יכול", אומר אבי. "למעשה מוטי הררי הוא הרכז הרשמי ואני עוזר במה שאני יכול", הוא מודה, ולא שוכח לציין את העזרה של שאר החברים בנבחרת כמו: עלי פוך וירון גורן. על המטרות של הקבוצה לעתיד אומר אבי: "אני מקווה שנמשיך לחזק את הקבוצה ושיגיעו יותר נשים".

הנבחרת היצוגית של רפאל הינה דוגמה טובה לעידוד להישגיות על ידי מקום העבודה. כיום מתחרות בליגה למקומות עבודה 17 קבוצות. לכל קבוצה יש את המטרות שלה ולא כולם יסכימו כי קביעת קריטריונים היא השיטה הטובה ביותר לעידוד פעילות גופנית במקום העבודה. אולם רפאל היא דוגמה לעידוד למצויינות ומייצגת מודל של תמיכה בספורטאים שלטווח הארוך יכול אולי לייצר אלופים.


הסתדרות המורים

"אני לא מורה להתעמלות", אומרת לי גילי לובצקי-קרפ, בתחילת הראיון. זה נשמע כאילו היא ענתה על השאלה הזו עשרות פעמים, והיא מבחינתה חייבת להבהיר את העניין כבר בהתחלה.נכון, הכי קל לחשוב שקבוצה שמייצגת את הסתדרות המורים תמנה מספר מורים לחינוך גופני אבל ההפך הוא הנכון. גילי מורה לביולגיה בבית הספר חוגים בחיפה ולפני מספר חודשים יזמה את הרעיון להקים נבחרת ריצה להסתדרות המורים בצפון. היא פנתה ליו"ר הסתדרות המורים באזור, חני לידור, והרעיון התקבל באופן חיובי.

דווקא השנה, הכריזו במשרד החינוך על שנת הבריאות והספורט כך שהרעיון של גילי התקבל בזרועות פתוחות. אולם ללא קשר למשרד החינוך גילי החלה לרוץ לפני שנה וחצי ולהשתתף בתחרויות והרעיון להקים נבחרת למורים נועד כדי לעודד עוד מורים לעסוק בפעילות גופנית. "הקבוצה נועדה לדאוג לרווחת המורה, וגם זו גאווה לייצג את המורים ולייצג את בית הספר שבו כל אחד עובד", אומרת גילי.

עצם העובדה שגילי היא מורה שרצה ופעילה בתחרויות ריצה גורמת לתלמידים של גילי ללכת בעקבותיה. "התלמידים שלי יודעים שאני רצה וזה גם מתאים לשיעורים שאני מלמדת. מי שרוצה לשאול משהו יודע איפה למצוא אותי". כך קרה שבשנה שעברה אחת מתלמידותיה של גילי רצתה להתכונן לגיבוש לפני הצבא והיא הצטרפה לריצות, תלמידה אחרת החלה לרוץ בעקבותיה ואף השתתפה במירוץ חיפה.

את כל הפעילות של הקבוצה עושה גילי בהתנדבות, כפי שנהוג בכל קבוצות הריצה החברות בליגה למקומות עבודה.

השאיפה של קבוצות הסתדרות המורים בחיפה מספרת גילי, היא שבשנה הבאה מספר המשתתפים יגדל, וכן היו רוצים לצרף מאמן על מנת שהקבוצה תתנהל בצורה המקצועית ביותר. "כרגע כל אחד מתאמן לבד ויש מדי פעם מספר ריצות משותפות". על השאלה, איך יש זמן גם לילדים, גם לעבודה וגם לאימונים, היא עונה: "אני רצה מוקדם בבוקר לפני העבודה, הכל עניין של סדר עדיפויות. אנשים שעושים ספורט הם אנשים מאושרים".


ולקני / משרד החקלאות
 נא להכיר – קבוצה של חוקרים, גנטיקאים ומשביחי זנים שמבלים את רוב זמנם במעבדות מחקר. עוד משותף לכולם – הם אוהבים לרוץ. קבלו את אחת הקבוצות "החכמות" בישראל.

קבוצת וולקני – משרד החקלאות היא למעשה קבוצת ריצה שאליה שייכים רצים משני גופים שעובדים יחדיו. האחד הוא מכון וולקני והשני משרד החקלאות. אם נתבונן מקרוב על כל אחד ואחת מחברי הקבוצה נגלה שהם בעצם הרצים הכי חכמים שיש בארץ. בואו ניגש להצגה (חלקית) של הגיבורים:

דר' רן חובב – גנטיקאי חוקר ומטפח בוטנים, דר' משה פליישמן – פיזיולוג של עצי פרי ומשביח תאנים ואגסים, דר' יעל לאור – כימיה ומיקרוביולוגיה סביבתית, דר' דני קורצמן – הידרולוג של מי תהום ותווך לא רווי, דר' אדי סיטרין – מיקרוביולוג של קרקע ומים, דר' איציק מזרחי – מיקרוביולוג של חיות משק.

רן חובב, בעל שיא אישי במרתון של 3:16 שע' מתפקד כרכז הקבוצה, המשתתפת בליגה למקומות עבודה. בשיחה עם רן נוכחנו לדעת שהקבוצה יחסית חדשה וזו השנה הראשונה שהיא משתתפת בליגה למקומות עבודה. מכון וולקני הינה יחידת סמך בתוך משרד החקלאות שעוסקת במחקר ופיתוח חקלאי ולכן הקבוצה שהוקמה כוללת את שני הגופים במשותף. על העבודה הכללית סיפר רן: "כולם עוסקים במחקר חקלאי, כל אחד בתחום אחר. רובנו עסוקים בשיפור זנים, השבחה וטיפוח של זנים חדשים בחקלאות בישראל".

על מנת שקבוצה במקום העבודה תצליח, ברוב המקרים האהבה לריצה צריכה להתחיל מלמעלה על מנת לאפשר לדברים לקרות. רן מספר שלולא ראש המכון,הקמת הקבוצה לא היתה מתאפשרת. "ראש המכון, פרופ' יורם קפולניק, הינו רץ בעצמו ומשתתף במרוצים והוא זה שדחף להקמת הקבוצה".

עוד חברה בקבוצה, ובין הנשים הבודדות בה, היא נעמה רוזנברג, דוברת מכון וולקני. עבור נעמה, המסגרת הקבוצתית היתה פתרון מצויין עבורה לתקופה של אחרי הלידה, כך היא מספרת: "הצטרפתי בחודש יוני האחרון כאשר הייתי אחרי לידת הילד השלישי שלי. זה היה עבורי להחליט אם אני נשארת על הכורסא או מזיזה את עצמי והמסגרת של הליגה היא מסגרת שמאלצת אותי לשמור על כושר כאשר משתתפים בתחרויות". בלי קשר לקבוצה מספרת נעמה שהריצה בכלל היא דרך מצויינת לאימהות לשמור על כושר: "אימהות יכולות לצאת לרוץ לפני שהילדים קמים, או בערב שהם ישנים. אני מקווה שזה יעודד נשים נוספות לצאת ולהתאמן".

עוד סיפרו חברי הקבוצה שהאווירה במקום העבודה היא כזו שמשדרת ריצה לכל העובדים. "שרת החקלאות, גב' אורית נוקד מבצעת הליכות ארוכות, וגם ראש המכון", מספרת נעמה. המשרד והמכון שממוקמים בקריה החקלאית בראשון לציון מוקפים בשדות שמאפשרים זמינות לריצה. הקבוצה עצמה מונה 17 רצים והם בינהם נפגשים לאימונים משותפים כאשר מתאפשר, וכמסורת, אחרי כל מרוץ נפגשים לאכול יחד.

בין הרצים הבולטים בקבוצה ניתן לציין את מיכאל בהר שבמסגרת לימודי תואר שני בשיתוף של משרד החלקאות, שוקד על מחקר במכון. מיכאל היה ספורטאי מצטיין כבר בנעוריו כאשר השתתף בטריאתלון בגיל 15 ובגיל 17 היה אלוף ישראל ברכיבת כביש לגילו. לפני מספר שנים עבר תאונת דרכים קשה שאילצה אותו לעבור תהליך ארוך לשיקום על מנת לחזור לפעילות. הוא עבר עליות ומורדות כאשר ניסה לחזור לכושר ובין היתר הצליח להשיל 15 ק"ג ממשקלו שצבר במהלך שלוש השנים של הלימודים והשיקום. ב-2011 כבר התחרה באליפות ישראל בטריאתלון וסיים במקום הראשון בקבוצת גילו. "מאז הטריאתלון אני מנסה להתאמן באופן סדיר מספר פעמים בשבוע לצד העבודה במשרד החלקאות והניסיון לסיים את המחקר", הוא מספר. "באחד מהניסיות הכושלים לחזור לכושר לאחר התאונה הכרתי את קבוצת הריצה של מכון וולקני – משרד החקלאות והתחלתי לרוץ איתם מידי פעם. הרצים במכון הם כולם חוקרים ואם צריך לתאר את כולם בשתי מילים אבחר "טובי לב". הם פשוט אנשים טובים, גאונים קטנים, שמוצאים את הריצה כתחביב לצד עבודת המחקר. יוצאים לרוץ באמצע, התחלה או סוף יום העבודה בשדות המחקר של המכון". עוד הוסיף: "לצערי כיום אני לא מצליח לרוץ איתם אך כן מגיע לתחרויות כחלק מהקבוצה. הם תומכים בי ומעריכים מעבר למידה את הישגי, כמו כן הם מעודדים אותי ודוחפים אותי לסיים את המחקר למרות הידיעה כי אפסיק להיות חלק מהקבוצה". ב-20 באפריל מתכנן מיכאל בהר להתחרות באליפות אירופה בטריאתלון לקבוצות גיל שתתקיים באילת.

את הראיון מסכמת נעמה בתיאוריה משלה על הקשר שבין מחקר לריצות ארוכות: "המחקר כמו הריצה הוא תחום סוליסטי מאד. במחקר צריך להיות הרבה שעות לבד, בשביל שמחקר יצליח צריך עקביות, השגיות והשקעה רבה. אלו תכונות שמשקפות גם רצים. כשחוקר מפרסם מחקר או מאמר מוצלח תמיד יש טעם של עוד, בדיוק כמו אחרי מרוץ או שבירת שיא אישי".

volcani-2014

קבוצת ולקני במרוץ פתיחת עונת 2014/15 בהרצליה


משטרת ישראל

משטרת ישראל הינה אחת הקבוצות הותיקות בארץ. חברי הקבוצה פעילים כבר שנים, מגיעים לכל המירוצים ואף קוטפים פרסים. אבל רכז הקבוצה אהרון לוי טוען: "מה שחשוב זו ההשתפות ולא ההישג".

אהרן לוי, רכז קבוצת משטרת ישראל החל את פעילותו לפני בערך עשרים שנה. בשנת 1990 לקח חלק במספר מרוצים ובאחד המרוצים ראה קבוצה של רצים עם אותן חלוצות וחשב שגם למשטרת ישראל צריכה להיות קבוצה כזו. לוי החל לפעול לגיוס רצים לקבוצה ומאוחר יותר בשנים הוא גם זה שעודד את הקמתה של הליגה למקומות עבודה. בשנות התשעים הקבוצה מנתה קרוב לעשרה רצים בלבד והיום רשומים בקבוצה מעל 100 רצים, והם לוקחים חלק במרוצים השונים בארץ.

לוי, עובד במחלקה לחקר הצתות, רץ בעצמו כבר המון שנים בכל המרחקים החל מ- 5 ק"מ ועד מרתון. בימים אלו הוא תלמיד בקורס "מדריכי ריצות ארוכות" באוניברסיטת תל אביב, מה שמראה על הרצון שלו להמשיך ולתרום לקידום עולם הריצה במשטרה. לוי אומר: "אני לא מצטיין. את ההצטיינות אפשר לבחון בשתי דרכים לדעתי: לפי הכשרון ולפי ההתמדה. במסגרת הקבוצה של המשטרה תמיד האמנתי שמה שחשוב זו ההתמדה". ובאמת, אם תשימו לב, קבוצת משטרת ישראל לוקחת חלק בהמון מירוצים ובדרך כלל הפרס של "קבוצה רבת המשתתפים" מגיע להם, גם אם לא תמיד מעניקים אותו בצורה ממשית. "ככה אני מודד את האנשים בקבוצה. יש רצים טובים שמשתתפים מעט ויש רצים פחות טובים שמשתתפים הרבה, ההשתתפות היא חשובה", הוא מוסיף.

על הקבוצה הפועלת כבר שנים רבות אומר לוי: "בעשרים שנה עשינו מעט מדי אימונים משותפים יחד. יצאנו למספר מחנות אימונים מאורגנים. היום הקבוצות מתאמנות לבד בפריסה ארצית. יש מוקדים בצפון ובדרום ובכל הארץ והן פעילות מאד".

בחודש ספטמבר השנה נסעו נציגים של משטרת ישראל להשתתף ב"משחקי המשטרה והכבאות". מעין אולימפיאדה לגופים אלו הנערכת מדי שנתיים, כל פעם בארץ אחרת. השנה המשחקים התארחו בניו-יורק. לוי בעצמו השיג מדליית ארד בריצת 10 ק"מ בקבוצת גילו. מאז 2003 קבוצת המשטרה לוקחת חלק בתחרות הבינלאומית הזו שהיא חוויה אדירה עבורם. בשנת 2013 צפויים המשחקים להתארח באירלנד.

המסר של לוי הוא מאד ברור. חשובה לו ההשתתפות במירוצים יותר מאשר התוצאות, וזה כתוצאה מראייה כללית יותר של שמירה על אורח חיים בריא. "אני השמנמן הזקן שרץ מאחורי כולם. אם אני יכול אז כל אחד יכול".

המטרות שלו לעתיד מבחינת הקבוצה הן כמובן שאיפה לאימונים משותפים רבים יותר. וכמו כן הוא מקווה שבליגה למקומות עבודה יבוא יותר ביטוי למדד ההשתתפות. כבר השנה הוכנס סעיף נוסף בליגה למקומות עבודה שלא היה קיים קודם והוא הפרס לרץ המשתפר. בסוף עונת התחרויות ישוקלל הזמן של הרצים שהשתתפו במירוצים השונים והרץ שעשה את השיפור הגדול ביותר יזכה בפרס.

לסיכום לוי אומר, "זה מצויין שמקום העבודה מעודד את העובדים לאורח חיים בריא, זה מכריח אותם לעשות ביטוח בריאות, לשמור על עצמם ולהיות פעילים".

אהרן לוי, הפעיל בקבוצת המשטרה מבקש להודות לכל האנשים שעזרו לו לאורך השנים: דוד זוארץ, מודי לוין, גידי לינד, אבי דוידוביץ, נילי בן יצחק, אריה פלג, ליאת רוטנברג, אולגה חתן דדון, אורי מרסיאנו, מוטי פרץ, איתן קופר ודודו מנצור .


התעשייה האווירית

התמיכה ההדדית של חברי הקבוצה ובראשה שמי שטרנפלד והפרגון הרב מסייעים לרצים להתמיד בתחביב זה, וחילופי הרשמים והעצות בין החברים רק מעצימים את הרצון לרוץ ולהשתפר ככל שניתן.

כל חברי הקבוצה, המתגוררים מאשדוד ועד חדרה, עובדים איש איש במקצועו – עובדי ייצור, מהנדסים, אנשי הייטק וכו' – בכל מפעלי התעשייה האווירית ולצד זה עוסקים בתחביבם העיקרי – ב"סם" שלהם, הריצה – אם לפני שעות העבודה או אחריה, כל אחד לפי רמתו, בחורף בקיץ, בסתיו או באביב – בלא רתיעה מתנאי מזג אוויר קשים. ביחד, גומאים כולם מאות ואלפי קילומטרים ומשתתפים כאמור במרוצים למרחקים הנעים מ- 5 קילומטרים ועד מרתון.

חלק מרצי התעשייה האווירית הם מהמובילים בארץ בקטגוריות הגיל שלהם ועל כך יעידו הפרסים שהם זוכים בהם חדשות לבקרים. שנים ארוכות מייצגת קבוצה זו במספרים נאים את התעשייה האווירית במרוצים העממיים הנערכים בכל רחבי הארץ. ראש הקבוצה הוא רחמים אברהם הוותיק, הנעזר בארגון העובדים של התעשייה האווירית בארגון וציוד חברי הקבוצה ובסבסוד השתתפותם במרוצים הנבחרים והידועים בישראל. אחת הקבוצות הוותיקות בעולם הספורט המאורגן של מקומות העבודה בישראל היא קבוצת הריצה של התעשייה האווירית. הקבוצה, הקיימת זה 30 שנה לפחות, מונה כיום 45 רצים גילאי 30 עד 67 ובתוכם שתי נשים.

פרופילים של קבוצות נוספות יעלו בהמשך.